Teknoloji Markaları

Netflix Nerenin Malı?

Netflix, Inc. merkezi Los Gatos, California’da bulunan bir Amerikan üst düzey içerik platformu ve prodüksiyon olan bir içerik üretici şirketidir. Netflix, 1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından Scotts Valley şehrinde Californiae eyaletinde kuruldu. Şirketin birincil işi, şirket içinde üretilenler de dahil olmak üzere bir film ve televizyon dizisi kitaplığından çevrimiçi akış sunan abonelik tabanlı bir akış hizmetidir. Ocak 2021’de Netflix, 73 milyonu Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere 203,7 milyon aboneye ulaştı. 2020’de Netflix’in işletme gelirinin 1,2 milyar dolar olduğunu duyurdu. Şirketin Fransa, Brezilya, Hollanda, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Birleşik Krallık’ta ofisleri bulunmaktadır. Netflix, tüm dünyadaki ülkelerden içerik üreten ve dağıtan Motion Picture Association kurumunun bir (MPA) üyesidir.

Netflix Tarihi

Netflix’in ilk iş modeli DVD satışlarını ve postayla kiralamaktan ibaretti ancak Hastings, şirketin ilk DVD kiralama işine odaklanmak için kurulmasından yaklaşık bir yıl sonra satışları bıraktı. Netflix, DVD ve Blu-ray kiralama işini korurken, akış medyasının piyasaya sürülmesiyle 2007 yılında işini genişletti. Şirket, 2010 yılında Kanada’da yayın akışıyla ardından Latin Amerika ve Karayipler’de uluslararası olacak şekilde genişledi. Netflix, 2013 yılında platformunun ilk dizisi olan House of Cards’ı yayınlayarak içerik üretim sektörüne girdi.

2012’den beri Netflix hem film hem de televizyon dizileri için yapımcı ve dağıtımcı olarak daha aktif ve etkili bir rol üstlendi ve bu amaçla, çevrimiçi kitaplığı aracılığıyla çeşitli “Netflix Orijinal” içeriği sunuyor. Ocak 2016 itibarıyla Netflix hizmetleri 190’dan fazla ülkede faaliyet göstermekteydi. Netflix, 2016 yılında diğer tüm ağ veya kablo kanallarından daha fazla, tahmini 126 orijinal dizi ve film yayınladı. Yeni içerik üretme, ek içerik haklarını güvence altına alma ve 190 ülkede çeşitlendirme çabaları, şirketin milyarlarca borcunu artırmasına neden oldu: Eylül 2017 itibarıyla bir önceki yıla göre 16,8 milyar dolardan 21,9 milyar dolar. Bunun 6.5 milyar doları uzun vadeli borçtur, kalanı ise uzun vadeli borçlardadır. Ekim 2018’de Netflix, yeni içeriğin finanse edilmesine yardımcı olmak için 2 milyar dolar daha borç alacağını duyurdu.. 10 Temmuz 2020’de Netflix, piyasa değeri açısından en büyük eğlence / medya şirketi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.