Teknoloji Markaları

Nokia Nerenin Malı | Nokia Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

1865 yılında kurulan Nokia, bir dönemin en çok satan cep telefonu markalarındandır. Sektördeki yeniliklere yetişemeyen ve büyük bir çöküşe boyun eğen Nokia, günümüzde hala yeni telefonlarını piyasaya sürse de, Apple ve Samsung gibi sektörü domine eden markaların arkasında kalmaktadır. Bu yazımızda ise Nokia hangi ülkenin markası ve Nokia nerede üretiliyor öğrenebilirsiniz.

Nokia Hakkında Genel Bilgiler

Kurulduğu dönemde kağıt hamuru fabrikası olarak üretime başlayan Nokia, teknolojinin zaman içerisinde gelişmesiyle telekominkasyon alanında da büyük bir atılım sergiledi. Öyle ki 1990’lı yıllarda ve 2000’li yılların başında büyük bir kullanıcı ağına sahip oldu. Ancak aldığı hatalı kararlar sonucu başarısını koruyamadı ve önce Microsoft’a, sonra da Çinli Foxconn’a satıldı.

Nokia Nerede Kuruldu?

Finlandiya’nın güneybatısında Tampere yakınlarında kurulan Nokia, adını da Nokia kentinden almaktadır. Kurulduğu yıldan bu yana elektrik, cep telefonu ve internet şebeke ekipmanları üreticisi olarak birçok alanda atılım yapan şirket, günümüzde de en büyük üçüncü internet şebeke ekipmanları üreticisi olarak bilinmektedir.

Nokia Hangi Ülkenin Markası?

Finlandiya’da kurulan Nokia, doğal olarak Fin malı bir şirkettir. Nokia’nın ana binası, Finlandiya’nın Espoo kentinde yer almaktadır. Bu bina, şirketin üst üste 5 çeyrek zarar etmesinin ardından 2012 yılında 170 milyon dolara emlak devi Exilion’a satıldı. Daha sonrasında da birçok fabrikasında üretim durdurma kararı almak zorunda kaldı.

Nokia Telefonları Hakkında

1970’li yılların sonunda cep telefonu üretimine soyunan Nokia, ilk olarak Salora firmasıyla anlaştı ve bu hamleyle ilk adımlarını attı. Sonrasında Mobira Talkman telefonlarını üreten firma, 5 kilogram ağırlığındaki bu telefonu o dönem epey yüksek bir fiyatla satışa sundu. Sonrasında dünyanın ilk cep telefonu olan Mobira Cityman 900’ü üretti. Bu telefon, o dönemin fiyatıyla yaklaşık olarak 5500 dolardı.

1989 yılına kadar Nokia-Mobira olarak anılan Nokia, bu yıldan sonra asıl adına kavuştu. 1991 yılında ilk GSM telefonu olan Nokia 1011’i çıkarttı ve bu yıldan sonra satışlarda büyük bir artış meydana geldi. Ardından 90’lı ve 2000’li yıllarda; Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 8890, Nokia 6100, Nokia 6610, Nokia 3510, Nokia 1100, Nokia 3100, Nokia 3120, Nokia 3200 ve bunun gibi nice cep telefonu modelini piyasaya sundu.

Sonrasında 2008 yılında Nokia 5000 modelini yayınladı ve bu model, o dönemin en bilinen telefonlarından birisi haline geldi. Dokunmatik ekranı, ekran tuş takımları ve dokunmatik kalemi bulunan telefon, bir dönemin en fazla satılan cep telefonlarından biri haline geldi. Ancak bu dönemde Apple ve Samsung firmaları da büyük atılımlar gerçekleştirdi ve Nokia, 2010’lı yıllara gelindiğinde eski gücünü tamamen kaybetmişti.

Nokia ve Microsoft

2012 yılında Nokia ve Microsoft, anlaşma yaparak Lumia ailesinin ilk telefonunu piyasaya sürdü. Bu tarihten itibaren Lumia telefonları, Windows işletim sistemini kullanmaya başladı. Ancak kullanıcıya istediği gibi hitap edemeyen telefonlar, satış rakamlarında dibe vurdu ve bu durum, Nokia’nın kaçınılmaz düşüşünü de başlatmış oldu. Yaşanan bu gerileme sonrası büyük zararlara uğrayan Microsoft, 2013 yılında 7.2 milyar dolara satın aldığı Nokia’yı, 2016 yılının ikinci çeyreğinin sonunda Foxconn’a sadece 350 milyon dolara sattı.

Nokia Nerede Üretiliyor?

Finlandiya ülkesi başta olmak üzere Amerika, Asya ve Avrupa kıtasında fabrikaları bulunan Nokia, dünya çapında birçok yerde üretilmektedir. Ancak yaşanan çöküş sonrası yine Finlandiya başta olmak üzere birçok ülkede fabrika kapatma kararı almıştır. Bir dönem işten çıkarma kararlarıyla adından söz ettiren firma, birkaç 2010’lu yıllar içerisinde 25 binden fazla çalışanıyla yollarını ayırdı.

Nokia hangi ülkenin markası adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir diğer telefon ve teknoloji markası olan LG’nin hangi ülkenin malı olduğunu öğrenmek için “LG hangi ülkenin markası” adlı yazımızı okuyabilirsiniz 🙂

Gönderiye Ait 2 Yorumlar

  1. Pingback: Shell Nerenin Malı | Shell Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

  2. Pingback: Boeing Nerenin Malı | Boeing Hangi Ülkenin Markası | Nerenin Markası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.