Teknoloji Markaları

Seiko Nerenin Malı?

Kalitesiyle adından söz ettiren, yaklaşık 100 yıldır kullanılan bir saat markası olan Seiko nerenin malı? Seiko saat markası 1892 yılından beri Japonya’da üretilmektedir. 1881 yılında genç bir saat tamircisi ve satıcı olan Kintaro Hattori Tokyo’nun Ginza bölgesinde küçük bir dükkan açar ve burada saat tamiri ve satışı yapar. Daha sonra Seiko marka saatleri üretecek ve günümüze kadar süren bir mirasın başlangıcını yapacaktır.

Seiko’nun Tarihçesi – Seiko Nerenin?

1892 yılında Japonya’da kullanılmayan bir fabrikayı satın alan Hattori burada Seikosha adında bir markayla duvar saatleri üretmeye başlar. Seiko kelimesi Japonca’ da hassas ve ya dakika anlamındadır. Sha kelimesi is ev anlamında kullanılmaktadır. Hattori’nin ilk saat ürettiği yer burasıdır. Satışların artmasıyla bu marka ürün çeşitliliğine yöneldi. 1895 yılında ise Seikosha timekeper adıyla ilk cep saatlerini üretti.

İlk Seiko Marka Kol Saati Ne Zaman Üretildi?

1923 yılında meydana gelen büyük Kanto depremi markanın fabrikasını ve genel merkezini yerle bir etti. Depremin hemen ardından Seiko yeni bir saat üretti ve bu saat Seiko markalı ilk kol saatiydi. Bu arada 1929 yılında Seiko, dakikliği ile bilinen Japon demir yollarının ilk resmi saati oldu. Devletin onayladığı bu saat ahşap bir aparatla trenin üst kısmına monte ediliyor ve kolayca gözlenebiliyordu.

Seiko Nerenin
Seiko Nerenin

Seiko Marka Saat Çeşitleri Nelerdir?

Seiko marka saatler başta sadece duvar saati amaçlı üretildi. Daha sonra cep saati ve son olarak kol saati olarak üretilmeye başlandı. 1964 yılında Japonya’nın ilk süre ölçer saatini de Seiko üretti. Yeniliklere doymayan Seiko 1969 yılında bir yıl hiç durmadan çalışabilen ilk mekanik saat olan Seiko Quartz’ı üreterek quartz devrimini başlatmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.