Teknoloji Markaları

SPACEX Nerenin Malı?SPACEX Araçları

SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation, Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi), merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan bir Amerikalı uzay taşımacılığı şirketidir ve SpaceX Falcon 9, Falcon Heavy, Starlink, Dragon Kargo, Starship gibi uzay misyonu araçlarını bünyesinde bulundurmaktadır. Şirket 2002 yılında, daha önce PayPal’ın da kurmuş olan, Tesla Motors şirketinin CEO’su Elon Musk tarafından; Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefiyle kuruldu. Şimdiye kadar Falcon 1 ve Falcon 9, Falcon Heavy isimli, defalarca tekrar kullanılabilmek için tasarlanmış olan, uzaya fırlatma araç/roket sistemlerini ve Falcon 9 tarafından yörüngeye çıkarılmış, Uluslararası Uzay İstasyonuna malzeme/erzak temin etmek üzere Dragon (insansız) uzay aracını geliştirdi.

SPACEX Uzay Araçlarının Özelikleri

İnsanlığı Uzaya Taşıyacak Araçlar

Falcon 9 ve Falcon Heavy’nin başarılarından yola çıkan SpaceX, şimdiye kadarki en güçlü, insanları Mars’a ve güneş sistemindeki diğer hedeflere taşıyabilen, tamamen yeniden kullanılabilir yeni nesil fırlatma araçları üzerinde çalışıyor.

Tarih Yazmak

SpaceX, bir dizi tarihi dönüm noktası için dünya çapında ilgi gördü. Uzay aracını alçak Dünya yörüngesinden geri gönderebilen tek özel şirkettir ve 2012’de Dragon uzay aracımız, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo teslim eden ilk ticari uzay aracı oldu. 2020’de SpaceX, insanları uzaya götüren ilk özel şirket oldu. Önemli başarılarımızdan bazılarını görmek için yukarıdaki zaman çizelgesine tıklayın.

Tekrar Kullanılabilir Uzay Araçları

SpaceX, tamamen ve hızlı bir şekilde yeniden kullanılabilir bir roketin, alana erişim maliyetini önemli ölçüde düşürmek için gereken en önemli buluş olduğuna inanıyor. Fırlatma maliyetinin çoğu, tarihsel olarak yalnızca bir kez uçan roketin yapımından kaynaklanmaktadır

Bunu ticari bir uçakla karşılaştırdığımızda her yeni uçak yaklaşık olarak Falcon 9 ile aynı maliyete sahiptir, ancak günde birkaç kez uçabilir ve ömrü boyunca on binlerce uçuş gerçekleştirebilir. Ticari modelin ardından, hızla yeniden kullanılabilir bir uzay fırlatma aracı, uzaya seyahat etme maliyetini yüz kat azaltabilir.

Çoğu roket yeniden girişte yanmak üzere tasarlanırken, SpaceX roketleri yalnızca yeniden girişe dayanmakla kalmaz, aynı zamanda Dünya’ya başarılı bir şekilde iniş yapabilir ve tekrar geri dönüş yapabilir.

Dünyaya İniş

SpaceX’in Falcon fırlatma araçları ailesi, yeniden ateşleme yapabilen ilk ve tek yörünge sınıfı roketlerdir. Falcon, görev için gereken performansa bağlı olarak, otonom uzay üssü drones gemilerimizden birine veya fırlatma rampalarımızın yakınındaki iniş bölgelerimizden birine iniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.