Teknoloji Markaları

Yandex Nerenin Malı?

Yandex N.V. ulaşım, arama ve bilgi hizmetleri, e-ticaret, navigasyon, mobil uygulamalar ve çevrimiçi reklamcılık dahil olmak üzere İnternet ile ilgili ürünler ve hizmetler sunan, Hollanda’da yerleşik çok uluslu bir Rus şirketidir. 70’in üzerinde hizmet veriyorlar. Firma, Hollanda’nın Schiphol şehrinde Naamloze Vennootschap (Hollanda halka açık limited şirketi) olarak kayıtlıdır, ancak şirket kurucuları ve ekip üyelerinin çoğu Rusya’da bulunmaktadır. Öncelikle Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki izleyicilere hizmet verir ve ayrıca dünya çapında 18 ticari ofisi vardır. Firma,% 52’nin üzerinde pazar payı ile Rusya’nın en büyük teknoloji şirketi ve Rusça internetteki en büyük arama motorudur. Ayrıca, Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki tüm arama motorları arasında en büyük pazar payına sahiptir ve Google, Baidu, Bing ve Yahoo! ‘Dan sonra dünya çapında 5. en büyük arama motorudur. Rusya pazarındaki ana rakipleri Google, Mail.ru ve Rambler’dir. Yandex’e göre, Rusça konuşan kullanıcılar için en büyük avantajlarından biri, arama sorgularında Rusça çekimini tanıma yeteneğidir

Yandex Tarihi

Yandex, makine öğrenimi ile desteklenen akıllı ürünler ve hizmetler geliştiren bir teknoloji şirketidir. Yandexin amacı, tüketicilerin ve işletmelerin çevrimiçi ve çevrimdışı dünyada daha iyi gezinmelerine yardımcı olmaktır. 1997’den beri, birinci sınıf, yerel olarak ilgili arama ve bilgi hizmetleri sunmaktadırlar. Ek olarak, dünya çapında milyonlarca tüketici için pazar lideri isteğe bağlı ulaşım hizmetleri, navigasyon ürünleri ve diğer mobil uygulamalar geliştirdik. Dünya çapında 30 ofisi bulunan Yandex, 2011’den beri NASDAQ’da listelenmiştir.

Yandex’in 17 ülkede ofisleri bulunmaktadır. Yandex Labs 2008 yılında Silikon Vadisi’nde ve 2011 yılında İstanbul’da açılmıştır. Şirket, Avrupalı ​​reklamcı müşterilerine hizmet vermek için 2012 yılında Lucerne’de bir satış ofisi açarken, 2014 yılında Berlin’de bir araştırma ve geliştirme ofisi açmıştır. Rus dili pazarında çalışan Çinli şirketlerle çalışmak için 2015 yılında Şangay’daki ilk ofis.

Yandex, köklerini Arkady Volozh ve Arkady Borkovsky’nin patentlerde ve mal sınıflandırmasında kullanılmak üzere MS-DOS yazılımı geliştiren bir şirket olan Arkadia’yı kurduğu 1990 yılına kadar izler. Yazılımları, Rus morfoloji desteği ile tam metin araması içeriyordu. 1993 yılında Arkadia, 1989 yılında Volozh tarafından kurulan bir başka şirket olan Comptek International’ın bir alt bölümü oldu. 1993 yılında, okul günlerinden beri arkadaş olan ve daha sonra arama yazılımı geliştirmek için birlikte çalışan Arkady Volozh ve Ilya Segalovich arama teknolojilerini tanımlayın. İsim başlangıçta “Yet Another Indexer” anlamına geliyordu. Rusça “Я” (“Ya”) kelimesi, İngilizce “Ben” şahıs zamirine karşılık gelir ve “Яndex” i “indeks” üzerinde iki dilli bir kelime oyunu haline getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.