Uncategorized

Cadillac Nerenin Malı

Amerikalı lüx General Motors markasının bir parçası olan ve 1902 yılında Henry Leland tarafından kurulan Cadillac otomotiv ismini Detroit şehrinin kurucusu kaşif Antoine Laumet de la Mothe, Sieur de Cadillac’tan almıştır. Günümüzde aşırı lüx ve pahalı araçlar grubu kategorisinde bulunan Cadillac; ilk olarak 1900 lü yılların başlarında dönemin simgesi haline gelen 4 tekelekli üstü açık otomobiller ile üretimi başlanmıştır.

İlk başta Henry Leland tarafından kurulmuş olsa da daha sonra General Motors grubu markayı satın alarak Ford marka arabalar ile üretimine devam edilmiştir. Daha sonra Leland Detroit merkezli yeni bir Cadillac şirketi kurarak araç üretimini sürdürmüş ve Henry Ford ile sürtüşmesi bir dönem sonunda sona ermiş, böylece Cadillac Amerika’nın ikinci otomotiv markası olmuştur.

Cadillac Logosu Tasarımı ve Tarihi

Dünyanın en eski araba markası olan Cadillac; logosu ile de devamı nesillere örnek olmuş böylelikle araç üretimlerinde logo kullanımının bir düstur haline gelmesine vesile olmuştur. Meşhur Cadillac logosu ise rengarenk bir tasarımdan oluşmakta ve bu haliyle bir hanedanı temsil etmektedir. Logo oluşumunda yine kaşif Sieur de Cadillac’tan esinlenilerek Cadillac ailesinin arkasından alıntılanmıştır. Logo üzerinde bulunan sarı, siyah, kırmızı, gümüş gri, mavi ve platin renkleri büyük bir renk skalasını oluşturmaktadır.

Her bir renk farklı simgeleri temsil eder. Logonun en büyük amacı ise Cadillac şirketinin iş sorumluluğu, tecrübesi, mükemmeliyetçi ve iş ahlakına olan düşkünlüğünü temsil etmektedir. Logo tasarımı üzerindeki en dikkat çekici renk ise altın sarısı üzerindeki siyah çizgilerdir. Bu da zenginlik ve bilginligi temsil eder. Kırmızı renk cesareti, gümüş rengi bolluk, saflık ve erdemi, mavi rengi ise hayırseverliği temsil etmektedir.

Genel hatları ile Cadillac ailesi ve şirketini abartarak ön plana çıkarmak isteyen logo tasarımı sonraki nesillere ilham kaynağı olmuş ve araba logoları bugün kalıplaşmış ve popüler kültürün simgelerinden biri olarak dikkate değer bir iz bırakmıştır. Öte yandan Cadillac markası bugün en çok Rockefeller ailesini temsil eden bir araç konumunda olsa da pek çok zengin şahsiyetin kullandığı bir araba markasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.