Uncategorized

Daewoo Nerenin Malı

Otomobiller ilk üretildikleri yıllardan beri hayatımızı kolaylaştırmayı hedeflemiştir. Başlarda bir elin parmağını geçmeyen firma sayısı teknoloji geliştikçe önü alınamaz şekilde çoğalmıştır. Almanya, Amerika ve Çin en önemli firmaları barındırırken diğer ülkelerde de başarılı – başarısız pek çok otomotiv firması kurulmuştur. İşte bu otomotiv firmalarından biri olan Daewoo hakkında en çok merak edilen soru da şu: Daewoo nerenin malı?

Kuruluşu

Ticari hayatına 1967 yılında başka bir isimle başlayan Daewoo, Güney Kore’de faaliyet gösteren bir şirket topluluğuydu. O zamanlar ismi Dewoo Sınai olan firma, 1972 yılında otomotiv alanında üretimlerine başlamıştır.

Ancak şirketin Daewoo ismini alması 1983’e dek gerçekleşmemiştir. Güney Kore, Seul kuruluşlu şirket topluluğu başlarda Daewoo’nun gidişatından memnun olsa da zamanla edilen kâr, üretimi karşılamaz oldu. Güney Kore’de meydana gelen 1997 ekonomik krizine dek Hyundai Grup’tan sonra ülkedeki ikinci en büyük firmaydı.

Batışı ve El Değiştirişi

Firma, 97’deki büyük ekonomik krizden bir yıl sonra finansal sıkıntılar yaşamaya başladı. Takvimler 1999’u gösterdiğinde ise şirket topluluğu Daewoo’nun iflas ettiğini duyurdu. Hükümet, firma iflas edince yüklü bir miktardaki borcu üstlenmek zorunda kaldı.

Eski yönetim başkanını, bilanço sahtekarlığı ve dış ülkelere para kaçırmakla suçlandı, hem para cezasına hem de hapis cezasına çarptırıldı. Daewoo Grup, şemsiyesi altında yirmiye yakın şirket çalışıyordu, neredeyse hepsi şirketle birlikte iflas ettiğini duyurdu. Bunlardan bazıları şirketle yollarını ayırarak bağımsız olarak ticari hayatlarını kurtarmayı başarmışlardır.

Kurtulanlardan Biri

Daewoo’nun tamamen batmasına rağmen otomobil motorları üreten Daewoo Motor, Amerikalı General Motors (GM)’a satıldı. Daewoo’dan tamamen ayrılarak ticari hayatına GMD yani General Motors Daewoo olarak devam etmiştir. Günümüzde Güney Kore, İncheon’da faliyetlerini devam ettiren GMD, GM Korea olarak da anılmaktadır. Ürettiği otomobiller ülkemize Chevrolet tarafından pazarlanmaktadır.

Ayrıca Daewoo’nun batışından sonra kurtulan diğer kuruluşlar da şunlardır:

  • Daewoo Elektronik
  • Daewoo Express
  • TATA Daewoo
  • Daewoo Mühendislik ve İnşaat
  • Daewoo Gemi İnşaa ve Deniz Mühendisliği
  • Zyle Daewoo Ticari Araç
  • Daewoo İnternational

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.