Uncategorized

Lay’ s Nerenin Malı?

Günümüzün en ünlü cips üreticilerinden olan bu markanın akıllarda ki “lay’s nerenin malı?” sorusuna gelmeden önce birlikte Lays’ i tanıyalım. Lay’ s Tarihi 1932′ de kurulan ve kurulduğu günden itibaren dünyanın en popüler cips markası olan Lay’ s, PepsiCo’nun sahibi olduğu Frito-Lay’in bir markasıdır.

Tüm dünyada farklı isimlerle de olsa ilgi gören bu cips markası ülkemizde de orijinal adı olan Lay’ s ile bilinmektedir. Fritos, Doritos, Ruffles, Cheetos gibi markalarıda bir Frito-Lay markasıdır. Akıllarda kalıcı slogan ve aromaları ile büyük kitlelere ulaşmışlardır. Türkiye’ nin en sevilen markalarından olan Lay’ s Mersin ve Kocaeli’ndeki fabrikalarında üretilmektedir. Tarihini kısaca öğrendiğimizde göre “lay’s nerenin malı?” sorusuna gelebiliriz.

Lay’ s
Lay’ s

Lay’s Nereye Ait

Lay’ s kısaca tarihini öğrendik sırada nerenin malı olduğunu öğrenelim. Her ülkede farklı isim ve sloganlarla anılsa dahi Lays’ in ilk çıktığı ülke Amerikadır. Birçok fast-food ve bu tarz ürünlerin ilk çıktığı yer genellikle Amerika olmaktadır. Her geçen gün yeni marka ve ürünler piyasaya sürülmektedir. Kurucusu Herman W. Lay’ dir.

Lay’ s Türkiye Sloganları

Akıllarda kalıcı sloganları ile ünlendiğini söylemiştik. Lay’ s Türkiye’ de toplamda 3 slogan vermiştir.

Bunlar:

  • Lays’ini paylaş
  • Yiyin gayrii
  • Lay’s ile hayat çıtırında

Sonuncu olan slogan hali hazırda kullanılan slogandır.

Lay’ s Diğer Ülkedeki İsimleri

Birçok ülkede ünlü ve farklı isimlerle tanınan bu markanın isimlerini öğrenme zamanı geldi. İlk olarak Birleşik Krallık ve İrlanda da kullanılan ismi var. Bu ülkelerde adı Walkers’ dır. Mısır’ da ise Chipsy, Vietnam’ da Poca, Meksika’da Sabritas ve İsrail’de ise Tapuchips adları ile piyasada bulunmaktadır. Böylelikle hem tarihi hem de nerenin malı olduğunu öğrenmiş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.