Uncategorized

Mini Nerenin Malı

Otomobil sektörünün en farklı ve en ilgi çekici binek modellerinden birisi olan Mini nerenin malı merak ettiniz mi? Çoğunlukla İtalyan markası sanılan Mini aslında İngiliz otomobili. Mini Cooper 1960’lı yılların başında İngiltere’de üretildiğinde büyük bir etki yarattı. Günümüzde de gerek görünümüyle gerekse performansıyla aynı etkiyi yaratmaya devam ediyor. Kendine has stiliyle yolların afacan çocuğu olan Mini’ye biraz daha yakından bakalım…

Mini İngiliz Stili

İlk Mini Cooper 1959 yılında İngiltere Oxford’da üretildi. İlk üretimden sonra da 40 sene kadar aynı tasarımla üretilmeye devam etti. Bu süreçte ufak tefek değişimler ve geliştirmeler olsa da aynı çizgide üretim sürdü. Mini Cooper’ın asıl hikâyesi ise 2000 yılında BMW grubuna devredilmesi ile başladı denebilir.

Şu anda Mini denilince akla ilk gelen tasarım bu birleşmeden sonra ortaya çıktı ve tüm dünyada yeni tasarımıyla yayıldı. Sonraki süreçlerde ve günümüzde mini hem görüntüsüyle hem de ilk günkü marka kalitesiyle tam bir İngiliz arabası olmaya devam ediyor.

Mini Hakkında İlginç Bilgiler

Stil sahibi bir araç sahibi olmak isteyenlerin ilk üçte sayacağı araçlardan olan Mini, şimdiye kadar en fazla satılmış İngiliz otomobili unvanını elinde tutuyor. Retro tasarımı, şıklığı ve boyundan büyük performansı ile yerini kimseye kaptırmamaya niyetli görünüyor.

Mini Cooper logosunda yer alan gümüş kanatlar, otomobilin hızına vurgu yapmak için tasarlanmış. Ayrıca özgürlüğü temsil ediyor.

Mini, İngiltere için çok zor geçen 1950’li yılların sonunda benzin bulunamaması nedeniyle az yakıt tüketen bir araç üretmek amacıyla ortaya çıktı.

Mini’yi Cooper yapan aslından 1961 yılında tasarımını yapan John Cooper adlı bir otomobil tasarımcı.

Mini dış boyutuna göre en geniş iç hacme sahip otomobil unvanına da sahip. Yapılan bir testte araca tam 28 kişi sığmayı başardı. Tabi bu rekor süper esnek jimnastikçiler tarafında kırılmış, evde denemeyiniz. 1999 yılında dünyanın en etkili otomobilleri listesinde ikinci sırada yer aldı.

Dünden bugüne Mini, değişti ve gelişti. Günümüzde araba sahibi olmak isteyen gençlerin yarısının ilk tercihlerinden birisi kuşkusuz ki Mini. Farklı tasarımı ve spor görünümü, kıyaslarına oranla uygun fiyatı, etkileyici performansıyla birleşince Mini yollarda olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.