Uncategorized

Total Nerenin Malı

Petrol şirketleri arasında yer alan Total nerenin malı konusu hep merak edilirken yapılan araştırmalarda Total’ın Fransa kökenli bir petrol şirketi olduğu konusu netleşmiştir. Türkiye’de de birden çok şubesi olan total benzin istasyonları Demirören Holding tarafından 325 milyon Euro karşılığında 2015 yılında alınmıştır. Halen Demirören Holding tarafından işletilen Total’a Oyak taliptir.

Küresel Enerji Devleri Arasında Yer Alır

Günümüzde 130 ülkede 100.000 fazla çalışanıyla dev şirketler arasında yer alan totalın sektöre atılma hikayesi petrol sahaları araştırmasıyla başlamıştır. Arap şirketlerinden sonra gelen ve petrol ve enerji sektöründe yer alan 6 büyük firmanın içerisinde yer alan total bu liderliğini korumakta kararlıdır.

Ne Zaman Sektöre Adım Attı

Total enerji kaynaklarının tamamında çalışmalar yapmaktadır. Küresel enerji devleri arasına ilk adımını 28 Mart 1924 yılında attı. Sonrasında 1991 yılından sonra ise küresel devler arasında yer alan şirket motor yağları ile de tanınır.

Kurucusu Kimdir?

Geliri 200 milyar USD’nin üzerinde olan totalın kurucusu Ernest Mercier’dir. Petrol enerji kaynaklarının çoğunu Afrika’dan sağlayan total Akdeniz’de doğal gaz arama çalışmaları yapıyor. Onun dışında İran, Mısır, Libya gibi ülkelerinde petrol yataklarını işleten total sektörde yeni atılımlar yaparak yükselmeye devam ediyor. Sıvılaştırdığı doğal gaz ve petrol türevlerini büyük dev taşıma şirketleri aracılığı ile dünyaya pazarlayan total güçlü holdingler arasında yer alıyor.

Yatırımlar

Otomotiv ve endüstriyel alanında yatırı devi olan Fransız enerji devi total son yatırımını doğal gaz alanında faaliyet gösteren Amerikan firması Anadarko petrol firmasını bünyesine kattı. Böylelikle Mozambik, Gana ve Cezayir doğal gazının çıkartılması ve işlenmesini almış bulunuyor.

Petrol ile başladığı yolculuğunda dev şirketler arasına girmeyi başaran Total’ın bugünkü CEO’su Patrick Pouyyanne 2014 yılından bu yana şirketin merkezi Paris’ten şirketi başarılı şekilde yönetiyor.

Total petrol şirketi hakkında yapılan araştırmalar gösterdi ki Fransa kökenli total sektörde uzun yıllardan beri bulunarak hem deneyimli hem de teknolojik yenilikleri ile sektörde kararlı şekilde duruyor. Totalin Fransız malı olması ve dünya listelerinde yer alması Fransa’nın sömürge ülkeleri sayesinde gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.