Uncategorized

Vodafone Nerenin Malı

Günümüzde teknoloji çok gelişmiş durumdadır ve gün geçtikçe de gelişmeye devam ediyor. Hemen hemen her insanda akıllı telefon vardır bu akıllı telefonların olmazsa olmazı sim karttır. Bu sim kartların çok fazla markası bulunuyor. Bunların bir tanesi de Vodafone’dir. Vodafone bir dünya markası haline gelmiştir.

Vodafone hat kullanan her insanın aklında bir soru vardır vodafone nerenin malı diye bu soruyu hemen hemen herkes tarafından düşünülüyordur. Vodafone Birleşik Krallık merkezli uluslararası bir telekomünikasyon şirketi olarak karşımıza çıkıyor.

Vodafone Tarihçesi Nedir?

Vodafone 1991 yılında Birleşik Krallık ülkesinde piyasaya çıkmıştır. Kurucuları Ernest Harrison ve Gerald Whent şirketin müdürü ise Nick Read’dir. Vodefone’nin eski adı Racal Telecom adıyla karşımıza çıkıyor 1 Ocak 1985 tarihinde Vodafone ismini alarak dünyaya yayılmaya devam etti. Birleşik Krallık ta ilk cep telefonu ile görüşme 1 Ocak 1985 günü St Katharine Dıcks ve Newbury arasında geçen konuşma olmuştur.

Vodafone’nin Kuruluş ve Büyümesi

Vodafone kuruluşundan sonra her geçen zamanda teknolojiye ayak uydurarak her zaman büyümüştür. Merkezi Birleşik Krallık olan Vodafone 2001 yılında 3g 2013 yılında 4g ve 2019 yılında ise Birleşik Krallığa 5g hizmetini getirmiştir. Ekim 2017 yılında şirket logosunu güncelleyerek bir sloganla “Gelecek heyecan verici. Hazır mısın?” dünya genelinde adından söz ettirmiştir. Vodafone’nin bir başka büyümesi reklam sponsorluğu oluyor bir dönem UEFA Şampiyonlar Ligi’nin resmi sponsorluğunu da yapmıştır. Türkiye’de de Beşiktaş futbol takımının sponsoru olmuştur ve stadyumunun adı Vodafone Park yapmışlardır.

Dünya Genelinde Hizmet Verdiği Ülkeler Nelerdir?

Dünya markası haline gelen Vodafone dünya genelinde çok fazla ülkeye hizmet veriyor. Bu ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Avrupa ülkelerinden: Almanya, Arnavutluk, Büyük Britanya, Çekya, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan, Portekiz, Romanya ve Yunanistan’dır.

Afrika ülkelerinden: Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Kongo, Lesotho, Mısır, Mozambik ve Tanzanya’dır.

Asya ülkelerinden: Hindistan ve Avustralya

Gibi sıralanabilir. Bu ülkelerde Vodafone bizzat hizmet veriyor. Vodafone Katar ve Ukrayna da yerel operatör sahibi olmamasına rağmen yerel operatör aracılığı ile hizmet veriyor. Bu ülkelerin dışında çoğu ülke de çeşitli operatörlerle ortalığı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.